Slovenská whisky opäť boduje!

Nová Nestville Whisky Master Blender 2023 14yo už v predaji!!! Zaujme Vás nie len svojou chuťou.
GLOBAL_DIAMONDS-175

Spoločnosť Nestville Distillery znova zaujala, a to nie len slovenských zákazníkov!!!

Na trh priviedla novú limitovanú štrnásťročnú Nestville Whisky Master Blender 2023, ktorej chuť očarila aj zahraničných hostí zo sveta whisky.

Aj tento rok o víťaznej chuti rozhodovala odborná komisia, ktorej tradičnou súčasťou sú: konateľ spoločnosti Nestville Distillery – Ing. Ladislav Gurega a hlavná technologička spoločnosti Nestville Distillery – Ing. Lucia Jakubíková, PhD. Dvojicu tentoraz doplnili úspešní whisky odborníci v zložení: Slovenka Veronika Karľová, ktorá sa vypracovala na jednu z popredných odborníčok vo svete alkoholových nápojov a porotkyňa medzinárodnej súťaže World Drinks Awards; oceňovaný spisovateľ a moderátor zo sveta whisky, bývalý predseda World Whisky Awards a člen poroty International Wine and Spirits Competition – Neil Ridley; a medzinárodný porotca súťaží – Ivan Dixon, ktorý  v obchode s vínom, liehovinami a whisky pracoval viac ako 20 rokov. Svoje odborné znalosti používa ako nezávislí konzultant pre nápoje. ,,Sme poctení, že naše pozvanie stať sa členom komisie novej Nestville Whisky Master Blender prijali tak významní hostia. Počuť pozitívne slová od odborníkov je zaslúženou odmenou za tvrdo vykonanú prácu a správnou motiváciou pri tvorbe nových produktov,hovorí konateľ spoločnosti Ing. Ladislav Gurega.

Výber bol jednoznačný

Porota mala k dispozícii 3 vzorky, ktorých základom je naša najstaršia blendovaná whisky, ktorá vznikla spojením ročníkov Nestville Whisky 2008  a 2009. Víťaznou sa jednohlasne stala vzorka č. 1, ktorej časť pôvodného blendu dozrievala v sudoch po rume.

,,Vôňa ponúka jemné tóny maslovej briošky a postupne odkrýva chuť javorového sirupu a lieskových orechov. Dominantná je kombinácia kvetných tónov s korenistou príchuťou zázvoru. Zamatová príchuť karamelu je príjemne doplnená drevitými podtónmi s ľahkým obilným nádychom. Zmes je charakterizovaná elegantnými vanilkovými a orieškovými tónmi, ktoré sa vynárajú na konci spolu s chuťou hrozienok a kakaových bôbov. Harmonicky vyvážená sladkosť dodáva whisky zamatovú chuť a osobitú povahu. Zmes má charakteristickú príchuť “pšeničného burbónu” s podtónmi zrejúcej obilnej whisky. Prečo práve táto vzorka? Zmes je najlepšie harmonicky vyvážená a ponúka lahodnú sladkú chuť rovnomerne doplnenú korenistými tónmi. Najlepšie sa tu prejavujú a kombinujú drevité tóny s obilnou chuťou,“ vyjadrila sa porotkyňa Veronika Karľová.

,,Jemná, komplexná a intenzívna vôňa. Zrnité tóny, sušené ovocie a pikantné aspekty sú postavené na korenistom, atraktívnom pozadí. Zhovievavá a vyzývavá. Vyvážená a intenzívna chuť so zaoblenou jemnosťou. Oriešková a pikantná, v štýle so sladkým úvodom, po ktorom nasleduje vysychajúca trieslová stredná chuť. V závere cítiť štipku korenia a hrejivé tóny alkoholu,” hovorí porotca Ivan Dixon.

Svoj výber odôvodnil aj porotca Neil Ridley: ,,Na počiatku vo vôni cítiť tóny kukurice a smotanovej pšenice, ľahký nádych toastového chleba a dreveného dymu. Ďalej je to dotyk mliečnej kávy, trocha tmavej čokolády a zemitého, suchého tabakového listu, niekoľko hoblín ceruzky a svieže tóny lesnej pôdy spolu s jemným tónom minerálov. Rum jednoznačne udal smer arómam s ďalším praženým karamelovým tónom a malým náznakom ovocnosti. Chuť je na prvý dúšok sladká a sladová. Chute sa postupne rozvinú do mierneho červeného bobuľového tónu, praženej briošky, vanilkovej zmrzliny, sladovej mliečnej čokolády a následne nádychu ľahkého dymu, ktorý pomáha dotvárať sladkosť. Je prítomná pekná dobre zaoblená dubovitosť, ktorá vedie do mierne suchších, korenistejších tónov. V závere pretrvávajú tóny praženého duba, trocha korenia, sladkého drievka a škorice. Návrat kávových tónov nájdených vo vôni. Whisky je celkovo veľmi dobre vyvážená, ľahká a príjemná na pitie.”

Práve táto odborná porota by mala byť garantom, že naša whisky patrí do najvyšších rebríčkov svojej kategórie. Nestville Whisky Master Blender 2023 14yo je unikátna a na celom svete nenájdete fľašu, ktorá by sa tejto whisky podobala.

Najnovšie články